W centrach handlowych i w reklamach "Mikołaj" i choinka są coraz częstszymi gospodarzami. "Święta" oderwane zdają się być już od wszystkiego, co jest ich sensem. Ale na szczęście mamy Adwent.

Skąd wziął się Adwent

Jeżeli pytamy, po co nam Adwent, trzeba postawić pytanie, po co był wcześniej, prawie przez dwa wieki. Najpierw Adwent odwołuje się do wydarzenia. To wydarzenie było konkretne dla chrześcijan dwa tysiące lat temu. Konkretne, bo mieli Jezusa niemal na wyciągnięcie ręki. Mieli świadków, którzy Go widzieli, dotykali, słyszeli. Adwent zrodził się ze świadomości, że Jezus przyjdzie za chwilę znowu. Że już jest, niemal w progu tego świata. Kiedy św. Paweł mówi o oczekiwaniu na Chrystusa, to zdaje się jakby mówił: "gotujcie się do skoku". Bądźcie gotowi.

Penitencjaria Apostolska potwierdza i przedłuża na cały miesiąc listopad 2021 roku wszystkie dobrodziejstwa duchowe już udzielone 22 października 2020 roku Dekretem Prot. nr 791/20/I, na mocy którego, ze względu na pandemię „Covid-19”, odpusty zupełne dla wiernych zmarłych zostały przedłużone na cały miesiąc listopad 2020 roku.

odpust zupelny

W niedzielę 3 lipca br. gościliśmy w naszej parafii siostrę M.Damianę Czogała, Szensztacką Siostrę Maryi, krajową koordynatorkę Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu. Od 13 lat, jako inicjatywa Ruchu Szensztaciego działają w naszej parafii cztery kręgi rodzin, w których Pielgrzymująca Matka odwiedza domy rodzin naszej parafii.

Na wszystkich Mszach świętych niedzielnych siostra M.Damiana, w nawiązaniu do słów Ewangelii oraz w oparciu o świadectwa rodzin związanych z Apostolatem, ukazywała nam wartość kroczenia w życiu codziennym drogami Maryi i Jezusa. Tak, jak dwa tysiące lat temu Maryja niosła rodzinie Chrystusa i czyniła to przez wieki, tak i dziś daje nam Chrystusa i prowadzi nas do Niego. Uczy nas głębokiej wiary i jest naszym Drogowskazem.

Po każdej Mszy świętej osoby zainteresowane ta formą pogłębienie życia religijnego i rodzinnego spotkały się z siostrą i zadeklarowały chęć przyjmowania Pielgrzymującej Matki Bożej raz w miesiącu w swoim domu. Spotkanie z siostrą ubogaciło nas duchowo i zachęciło do czynnego świadczenia i dzielenia się naszą wiarą.

Teresa Szyjkowska

W niedzielę 5 września w naszej Parafii odbyła się uroczystość przyjęcia I Komunii Świętej przez drugą grupę dzieci. Piękna, słoneczna, wrześniowa niedziela była dniem pierwszego pełnego uczestnictwa naszych młodych parafian we Mszy Świętej. Rodzice, dziadkowie, rodzice chrzestni i najbliższi wspólnie przeżywali ten uroczysty moment w życiu swoich pociech.

Niech wezwanie z dzisiejszej Ewangelii Effatha - Otwórz się  prowadzi tych młodych ludzi do  otwarcia się na Słowo Boże i gotowości, aby za nim pójść.

Bp Andrzej Siemieniewski, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, został 28 czerwca 2021 r. mianowany przez Ojca Świętego Franciszka 4. biskupem legnickim. Ingres nowego Biskupa Legnickiego do Katedry Legnickiej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła odbędzie się w poniedziałek 20 września. 29 czerwca br. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej miało miejsce kanoniczne objęcie diecezji przez nowego Pasterza.

28 czerwca 2021 roku papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Zbigniewa Kiernikowskiego z urzędu biskupa diecezjalnego, z racji osiągnięcia wieku emerytalnego