„Po co nam IPN” - spotkanie z dr. Karolem Nawrockim - prezesem Instytutu Pamięci Narodowej w sali Kina Forum, 26 września o godz. 15.30. Wstęp wolny.

 

ipn

Diecezja Legnicka oraz Caritas Diecezji Legnickiej ruszają ze zbiórką tzw. produktów pierwszej pomocy dla osób, które ucierpiały z powodu tegorocznej powodzi na Dolnym Śląsku.

Już teraz woda zalała bądź podtopiła setki gospodarstw domowych zarówno w Kotlinie Kłodzkiej, ale także w okolicach Kamiennej Góry, Jeleniej Góry, Wlenia, Lwówka Śląskiego czy Jawora.

Jak informuje ks. Robert Serafin, dyrektor Caritas Diecezji Legnickiej, zbiórka rusza po tym, jak organizacja zasięgnęła informacji u władz m.in. Jeleniej Góry, Bogatyni, Lwówka Śląskiego i Legnicy, o potrzebach poszkodowanych. Caritas pozostaje w stałym kontakcie z Caritas Polska, która koordynuje pomoc organizacji dla powodzian na poziomie ogólnopolskim.

W diecezji legnickiej w pierwszym rzędzie zbierane będą:

- ręczniki

- pościele

- koce

- woda

- produkty pierwszej potrzeby np. ręczniki papierowe, chemia gospodarcza.

W późniejszym terminie będą potrzebne narzędzia do porządkowania pozalewanych posesji, domów, osuszacze.

Wskazane rzeczy można przynosić do siedziby Legnickiej Kurii Biskupiej przy ul. Jana Pawła II 1 od poniedziałku do wtorku (16-17 września) w godzinach od 8:00 do 15:00. Już we wtorek pierwszy transport wyruszy do potrzebujących!

Można też składać ofiary pieniężne na rzecz zakupu pomocy. Konto: Caritas Diecezji Legnickiej BNP Paribas S.A. 04 1600 1156 1847 4540 1000 0001 z dopiskiem powódź.

Caritas na bieżąco będzie informować na swojej stronie internetowej (caritaslegnica.pl) i FB (www.facebook.com/CaritasLegnica) o potrzebach, jakie zgłaszają i będą zgłaszać poszczególne rejony, miasta i parafie z terenu naszej Diecezji.

Informacje o chęci przekazania ww. rzeczy można też kierować na adres Caritas Diecezji Legnickiej:

- Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

- tel. 767244300 (od 7.00 do 15.00),

- przez profil na Facebook

14 września 2024r w Bazylice Mniejszej w Bolesławcu odbędzie się Kongres Rad Parafialnych Diecezji Legnickiej. Jego zadaniem będzie przygotowanie naszych Parafii do wprowadzenia w życie duszpasterskie wspólnot treści zaproponowanych przez Papieża Franciszka na czas obchodów Roku Jubileuszowego 2025.

Szczegóły spotknia poniżej.

 

22 

W zdecydowanej większości krajów unijnych w szkołach obecna jest religia. 23 państwa traktują ją jako niezbędny element edukacji i finansują ją, ponieważ uważają, że bez tej formy edukacji obywatele będą mieć poważny kłopot z rozumieniem europejskiego „kodu kulturowego”.

Europejski standard

W analizie przygotowanej przez Katolicką Agencję Informacyjną, możemy przeczytać, że „pojawiające się coraz częściej w polskiej debacie publicznej propozycje ograniczenia bądź usunięcia religii ze szkół pozostają w sprzeczności z tradycją dominującą w przestrzeni europejskiej”.

Nauka religii w szkole należy do standardów europejskich. Jej realizacja jest różnorodna. Większość krajów pozostawia dobrowolność w decyzji o udziale w lekcjach religii. W niektórych państwach program nauczania jest pod kontrolą Kościołów i związków wyznaniowych, a w innych religia przybiera formę bliską religioznawstwu.

W większości krajów Europy religia nauczana jest w ramach oświaty publicznej. Wyjątek stanowią m.in. Białoruś, Rosja i Luxemburg. Francja i Słowenia mają zapisaną konstytucyjną „świeckość” rozumianą w ten sposób, że żadne elementy religijne, w tym jej nauczanie, nie powinny mieć miejsca w przestrzeni publicznej. W Bułgarii religia nie powróciła do szkół po okresie komunizmu, mimo że upomina się o to Kościół prawosławny.

Lekcje religii obowiązkowe lub dobrowolne

W 8 krajach Unii Europejskiej udział w lekcjach religii jest obowiązkowy. Są to: Austria, Cypr, Dania, Finlandia, Grecja, Malta, większość niemieckich landów i Szwecja. Rodzice mogą jednak wyraźnie sprzeciwić się udziałowi dziecka w lekcjach religii i zwolnić je z tych zajęć. W Grecji i na Cyprze osoby deklarujące się jako prawosławne są zobligowane do uczęszczania na szkolną katechizację.

W 15 państwach UE uczestnictwo w szkolnych lekcjach religii jest dobrowolne, uzależnione od woli rodziców bądź samych uczniów w klasach ponadgimnazjalnych. Musi być to wyrażone w formie pisemnej deklaracji. Są to: Belgia, Chorwacja, Czechy, Estonia, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Węgry i Włochy.

Nauczanie religii przez związki wyznaniowe poza szkołą odbywa się w Słowenii, Luxemburgu, Bułgarii i we Francji – oprócz Alzacji i Lotaryngii, gdzie obecność religii w szkołach ma charakter obowiązkowy.

Finansowanie nauczania religii w szkole publicznej

We wszystkich krajach, gdzie nauczanie religii obecne jest w publicznym systemie oświaty, jest ono finansowane ze środków publicznych: państwowych bądź samorządowych. Nauczyciele religii traktowani są na tych samych zasadach, co nauczyciele innych przedmiotów. Szczególny wyjątek stanowią w tej kwestii Węgry. Tam nauczanie religii obecne jest w szkole publicznej, ale za ich organizację odpowiadają wyłącznie poszczególne Kościoły. Tu jednak nauczyciele religii są jednak także finansowani przez państwo.

Polska w swym systemie prawnym regulującym kwestie wyznaniowe, po uzyskaniu suwerenności dołączyła do większościowego modelu obowiązującego w Europie. Lekcje religii są obecne w szkole i finansowane są przez państwo i samorządy, a uczestnictwo w nich ma charakter dobrowolny. Za ich kształt programowy odpowiedzialne są Kościoły i związki wyznaniowe.

Pełna analiza w serwisie KAI.

Zamontowane zostało solarne oświetlenie wokół kościoła. Dzięki ofiarności parafian zakupiono lampy, które pracują w trybie autonomicznym wykorzystując energię światła słonecznego. Poniżej fotografie z montażu słupów i lamp oraz nocny efekt zainstalowanego oświetlenia. Podziękowania wszystkim wspierającym finansowanie inwestycji i pomagającym przy montażu oświetlenia.

 

Podkategorie