W czwartek 30.05.2024 obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało. Po Mszy Św. o godz. 1100 ruszyliśmy w procesji eucharystycznej do czterech ołtarzy, ulicami Jana Pawła II i Gałczyńskiego.  Oddaliśmy Panu publiczną cześć. Zaprosiliśmy Go do wszystkich zaułków naszego życia. Serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do pięknego i radosnego świętowania.

Zdjęcia z przebiegu uroczystości umieszczone są w Galerii.

Podziękowanie za przygotowanie oraz udział w uroczystej procesji eucharystycznej BOŻEGO CIAŁA

Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim wspólnotom za przygotowanie i dekorację ołtarzy – członkom Żywego Różańca, rodzicom i dzieciom I Komunii i Rocznicy, Radzie Parafialnej oraz młodzieży i Liturgicznej Służbie Ołtarza. Za szczególny wysiłek w przygotowaniach liturgii i procesji panu Józefowi Lejczak.

Dziękuję Liturgicznej Służbie Ołtarza i ich opiekunowi ks. Piotrowi, za przygotowanie i udział w świętej liturgii, prowadzenie śpiewu pani Wiktorii.

Dziękuje za udział w procesji dzieciom I Komunii, Rocznicy wraz z rodzicami, dziewczynkom i chłopcom za sypanie kwiatów.

Dziękuję uczestnikom procesji niosących chorągwie, panom niosącym baldachim, górnikom, panu Dawidowi Sarbak za troskę o nagłośnienie.

Dziękuję bardzo panu Leszkowi Rudzińskiemu, naszemu fotografowi i redaktorowi internetowej Strony Parafialnej, za dokumentowanie i publikację ważnych wydarzeń z życia parafii.

Dziękuję Policji z Bolesławca za czuwanie nad bezpieczeństwem biorących udział w procesji.

Dziękuję wszystkim Wiernym tak licznie uczestniczącym w Uroczystości Bożego Ciała.

BÓG ZAPŁAĆ - PROBOSZCZ

Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Wiedzy zaprasza na spotkanie autorskie z o. Leonem Zdzisławem Pokorskim, który zaprezentuje zbiór poezji „Wędrując z aniołami”

2

O. Leon Zdzisław Pokorski, franciszkanin w Prowincji Matki Bożej Anielskiej. Ukończył Niższe Seminarium Duchowne w Wieliczce oraz studia filozoficzno-teologiczne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Instytucie Księży Misjonarzy w Krakowie, uwieńczone pracą magisterską z zakresu psychologii.

Poeta, który sprowadził anioły na ziemię, przypisując im ludzkie atrybuty i słabości, które dotykają człowieka. Interesuje się teatrem, muzyką, malarstwem i poezją. Jest krytykiem literackim, dziennikarzem i poetą.

Opublikował zbiory wierszy tj.: Spojrzenia, Godzina okrojona życiem, Anioły też płaczą, W cieniu skrzydeł, W blasku Serafina, Anioł nieborak siedzi zasmucony, Wędrując z aniołami; teksty piosenek, wydał płyty autorskie wraz z Dorotą Wawryszczuk, która uświetni spotkanie śpiewając jego wiersze.

Jest organizatorem wielu imprez artystycznych w Krakowie i innych miastach.

Od 2002 przynależy do Krakowskiego Bractwa Kurkowego w Krakowie. W 2015 roku został jego marszałkiem. Należy do Zakonu Rycerskiego św. Sebastiana, Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej oraz jest kapelanem zarządu. Jest członkiem Komitetu Budowy Pomnika króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu, gdzie również pełni, rolę kapelana. Jest Templariuszem i kapelanem komandorii małopolskiej.

O. Leon jest również autorem prośby popierającej kanonizację Marii De Mattias. Poświęcił jej kilka swoich wierszy i publikacji prasowych.

Podczas spotkania będzie można nabyć tomiki wierszy o. Leona.

Serdecznie zapraszamy 10 maja 2024 r., godz. 17.00!

00510a31

23 kwietnia obchodzimy uroczystość Świętego Wojciecha (ok. 956-997), biskupa i męczennika, którego Kościół w Polsce uznaje za jednego ze swoich głównych patronów. Pochodził z książęcego rodu czeskich Sławnikowiców, spokrewnionego przez Dąbrówkę z dynastią Piastów. Jego krew leży u fundamentów Kościoła i państwa na ziemiach piastowskich. Jako apostoł pogan w swej ostatniej misji dotarł do wybrzeży Bałtyku, gdzie 23 kwietnia 997 roku poniósł śmierć męczeńską. Przy jego grobie w 1000 roku spotkali się cesarz Otton III i książę Bolesław Chrobry, a wydarzenie to przeszło do historii jako Zjazd Gnieźnieński.

5 maja 2024 roku o godz. 12:00 odbyła się uroczystość przyjęcia I Komunii Świętej przez naszych młodych parafian. Dzieci, przygotowywane do sakramentu przez Ks.Piotra, po raz pierwszy uczestniczyły w pełni we mszy Świętej.

W Galerii zdjęcia z uroczystości.

Na Mszy Św rocznicowej o 10:30 spotkały się dzieci, które przeżywały I Komunię Św. w zeszłym roku. Poniżej pamiątkowe zdjęcie z naszmi Kapłanami.

Pan was potrzebuje, aby mógł dokonać cudu dotarcia ze swą radością do wielu waszych przyjaciół i krewnych - słowa papieża Franciszka skierowane do dzieci komunijnych

Chrzest księcia Mieszka I oraz jego najbliższego otoczenia w Wielką Sobotę 966 roku, a w konsekwencji akt chrztu Polski, miał doniosłe znaczenie dla przebiegu integracji plemion polskich pod władzą Piastów i kształtowania się chrześcijańskiej tożsamości naszego narodu. Przyjęcie chrztu przez Polskę zmieniło umysłowość naszych przodków, przede wszystkim zaś odmieniło oblicze całego narodu pod względem kulturalno-społecznym, moralnym i polityczno-państwowym, a następstwa tych przeobrażeń nadały kierunek naszym dziejom narodowym. (...) Decyzja Mieszka I o przyjęciu chrześcijaństwa bezsprzecznie zaważyła na przyszłości państwa, które było mu dane zapoczątkować. Książę, jego dwór i poddani zostali włączeni do społeczności Kościoła rzymskokatolickiego, jednocześnie stali się częścią świata kultury łacińskiej.

Marek R. Górniak, Chrzest Polski – okoliczności, znaczenie i następstwa