Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu należy do inicjatyw Międzynarodowego Ruch Szensztackiego.
Ruch ten został założony przez sługę Bożego ojca Józefa Kentenicha 18 października 1914 r. w Szensztacie (Schönstatt) koło Koblencji, położonym w dolinie Renu w Niemczech. Powstał poprzez zawarte w kapliczce w Szensztacie przymierze miłości z Matką Bożą.

Prasanktuarium - Szensztat (Schönstatt)


W Ruchu Szensztackim Maryja jest czczona jako Trzykroć Przedziwna Matka i Zwycięska Królowa Szensztatu. Ten tytuł ukazuje nam Ją jako: Córkę Boga Ojca, Matkę Syna Bożego i Oblubienicą Ducha Świętego i prowadzi do takich postaw w naszym życiu.
Ruch rozwinął się w wielu krajach świata i liczy około dwadzieścia wspólnot. W zależności od formacji, stanu oraz związania się dzieli się na ligę, związek i instytuty życia konsekrowanego.

kragNa całym świecie istnieje około 200 szensztackich sanktuariów, które są wierną kopią Prasanktuarium z Szensztatu. W nich to Matka Boża obdarzy pielgrzymów łaskami pielgrzymkowymi:
- zadomowienia w Sercu Bożym,
- wewnętrznej przemiany,
- zapału apostolskiego w dawaniu świadectwa o Chrystusie.


W Polsce mamy sześć szensztackich Sanktuariów.

 Sanktuarium w Otwocku


Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu związany jest z nawiedzaniem rodzin i domostw przez obraz Maryi w kształcie małej kapliczki. Taką formę maryjnej pobożności rozwinął jeden z członków Ruchu Szensztackiego, Sługa Boży Jan Pozzobon w Brazylii, odwiedzając z kapliczką wiele szkół, szpitali, organizując pierwsze kręgi rodzin, które systematycznie przykazywały sobie obraz Maryi.

3 Jan Pozzobon

Sługa Boży Jan Pozzobon


Pielgrzymująca Matka Boża z Szensztatu wędruje po rodzinnych, odwiedza nasze domy i pragnie nas wychowywać. Kręgi Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu liczą 10 rodzin czy domostw. Maryja odwiedza je systematycznie, zatrzymując się na 3 dni w miesiącu, w każdym domu. Aby założyć krąg i otrzymać kapliczkę z Sekretariatu potrzebna jest zgoda Księdza Proboszcza. Należy wypełnić formularz.

 

szensztat 8


W naszej parafii działają 4 kręgi. Każda rodzina podaje kapliczkę kolejnej według ustalonego harmonogramu.

Raz w miesiącu uczestniczymy we Mszy świętej odprawionej w intencji naszych rodzin, na którą przynosimy kapliczki Pielgrzymującej Matki Bożej. W ten sposób Chrystus przez Maryja uświęca nasze domy i wraz ze Swoją Matką umacnia nas na pielgrzymiej drodze do Boga i uświęca nasze rodziny.
Spotykamy się na Eucharystii w kościele parafialnym 18-go dnia miesiąca, ponieważ w Ruchu Szensztackim świętujemy ten dzień na pamiątkę zawarcia z Maryją przymierza miłości, jako Dzień Przemierza.


Zapraszamy rodziny naszej parafii do otwarcie drzwi swoich domów i serc na przyjęcie Maryi, która przynosi nam Chrystusa!

 

Krajowym koordynatorem Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu jest siostra M.Damiana Czogała (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ). Kontakt: ul. Czecha 9/11, 05-402 OTWOCK

W nasze parafii osobą kontaktową jest Teresa Szyjkowska - tel. 692 451 400

Zapraszamy na strony internetowe
https://szensztat.pl/ruch-pielgrzymkowy/
http://siostry.szensztat.pl/apostolat-pielgrzymujacej-mta/